OdWagi! Zacznij zmiany! – profilaktyka NFZ

  Polska zajmuje piąte miejsce w Europie pod względem występowania nadwagi i otyłości. Już co czwarty Polak jest otyły. Czas epidemii, praca zdalna, ograniczenia w aktywności ruchowej, spadek nastroju i pocieszanie się słodyczami mogą przyczynić się do występowania nadmiernej masy ciała. Systematyczny wzrost występowania nadwagi i otyłości obserwujemy również wśród dzieci i młodzieży. Jest on na tyle alarmujący, że przybrał już formę epidemii.

Co zrobić, jeśli dodatkowe kilogramy staja się problemem zdrowotnym?

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nowy plan żywieniowy NADWAGA i  OTYŁOŚĆ. Jest już dostępny na bezpłatnym portalu https://diety.nfz.gov.pl  Chcemy udowodnić wszystkim chętnym, że zdrowa dieta nie musi być nudna, monotonna i bez smaku. Będzie za to bez restrykcji, wyrzeczeń czy ograniczeń.

Nasze propozycje to różne, kolorowe produkty, ciekawe i smaczne dania, zaskakujące połączenia i nowe warianty klasycznych dań.

Co zyskamy, zmieniając żywienie na zdrowsze?

   Nadmierne kilogramy niosą ze sobą wiele konsekwencji zdrowotnych tj.: cukrzyca typu 2, powikłania sercowo – naczyniowe, nadciśnienie tętnicze, choroby układu oddechowego, niektóre nowotwory złośliwe, zwyrodnieniowe choroby układu ruchu, zaburzenia hormonalne, depresja, zaburzenia odżywiania i wiele innych.

   Pamiętajmy, że obniżenie masy ciała o 5-10% zmniejsza ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia, powikłań cukrzycy i nowotworów wywołanych otyłością.

Zachęcamy do rozpowszechniania informacji o nowym planie żywieniowym na portalu NFZ. Jedz zdrowo! Żyj zdrowo!

Z wyrazami szacunku

Biuro Profilaktyki Zdrowotnej

Narodowy Fundusz Zdrowia