“CZYM SKORUPKA ZA MŁODU NASIĄKNIE…” – profilaktyka NFZ

Szanowni Państwo,

    Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował nową kampanię edukacyjno-informacyjną! Jej głównym celem jest promocja zmian w stylu żywienia oraz uświadomienie Polakom, jak dużo cukru spożywamy bezrefleksyjnie i bezwiednie.

O tym, jak wielkim zagrożeniem jest cukier, NFZ informował publikując specjalny raport z okazji Światowego Dnia Cukrzycy 14 listopada 2019 roku na portalu Zdrowe Dane https://tiny.pl/72q35. Teraz kontynuujemy podjęte wcześniej działania.

Od 16 listopada przez siedem kolejnych tygodni, w każdy poniedziałek, w programie Pytanie na Śniadanie w TVP2 pokażemy, jak słodko, przyjemnie, cicho i podstępnie, cukier i słodycze zakorzeniły się w naszym życiu – od zakupów po przekąski, nagradzanie dzieci i pocieszanie smutków słodyczami, uciszanie napięcia nerwowego czy łatanie nudy.

W efekcie tych słodkich przyjemności – tyjemy, niszczymy zdrowie, wpędzamy kolejne pokolenia w cukrzycę, jej katastrofalne konsekwencje i powikłania. A wystarczy zminimalizować cukier w codziennej diecie. Poznać, gdzie ten „dziad” się ukrywa, czy w końcu postanowić zmienić nawyki i dowiedzieć się, jak to dobrze zrobić.

  W pierwszym odcinku „SŁODKA NAGRODA DLA JUNIORA – ZGUBNY NAWYK SENIORA” chcemy uzmysłowić rodzicom, ale także rozpieszczającym wnuki dziadkom, jak szkodliwym dla prawidłowego rozwoju dziecka nawykiem jest nagradzanie dziecka słodyczami. Znamy to:

  • „Nie płacz. Chodź, babcia da czekoladkę na osłodę”.
  • „Jak zjesz obiad – dostaniesz batonik”.

  Na skutek podobnych nawyków, tworzonych przez rodziców i dziadków, młody człowiek wdrukowuje sobie we własną logikę postępowania skrypt: „słodycze, to nagroda; jak coś mi nie idzie, tak jak chcę – sięgam po słodycze”. Tym nawykiem niszczymy zdrowie, fundujemy otyłość, cukrzycę, choroby metaboliczne oraz szkodzimy sobie emocjonalnie – „ucieczki” od problemów w przyjemną krainę Ptasiego Mleczka… a przecież problemy nie znikają!

  Słodki, słodszy – cukrzyca. Zdrowy cykl z NFZ – cotygodniowe bloki o żywieniu w Pytaniu na Śniadanie TVP 2, to tylko jeden z elementów rozpoczynającej się kampanii. Więcej o tym już za tydzień.

 A tak prezentował się dzisiejszy program https://pytanienasniadanie.tvp.pl/50816372/dlaczego-nie-powinnismy-nagradzac-dziecka-slodyczami, a w nim porady psychodietetyka, zdrowo i bezcukrowo oraz sposoby na bezcukrowe słodkości: Czym możemy dosładzać potrawy? Jak zrobić mus z daktyli? Jak przygotować „masło orzechowe” z migdałów prażonych czy dżem bez cukru z mrożonych owoców?

Warto obejrzeć i podać dalej, propagować!

Pozdrawiamy i życzymy miłego życia

Biuro Profilaktyki Zdrowotnej

Narodowy Fundusz Zdrowia